Çilek Mevsimi, Çileğin Faydaları Nelerdir?

Bahar geldi. Çilek mevsimi de geldi. Çileği sevmeyen var mıdır? Çocuklardan, gençlere, yaşlılara kadar hepimiz çilek severiz. Bazı kişilerin çilek alerjisi vardır ama bunun dışında, herkesin severek tükettiği bir meyvedir çilek. Tatlılara konabilir, dondurması yapılır. Tek başına, şekere banılarak ya da krem şanti ile yenebilir. Son derece tatlı ve görüntüsü de sevimli bir meyvedir. Aynı zamanda faydalıdır. Ülkemizde bolca yetişen bir meyve olan çileği, bahar aylarında bolca tüketmekte fayda var.

Çilek, kozmetik sektöründen, ilaçların imalatında malzeme olarak kullanılmaya kadar, gerçekten birçok alanda kullanılmaktadır. Son derece hoş kokusu ile zevkle yenen bir meyvedir. Tam bir antioksidan deposudur. Hastalıklarla savaşma noktasında son derece önemli bir meyvedir. Vücut direncinin yükselmesine yardımcı olur. A, C ve  B6, B12 vitaminleri açısından çok zengindir. Ülkemizde maalesef birçok insanda B12 vitamin eksikliğine rastlanmaktadır. Bu durumda, bu vitamin eksikliği saptanan kişilerin bolca çilek tüketmesi yerinde olur.

Kalsiyum, fosfor ve demir açısından son derece zengindir. Selenyum, magnezyum ve potasyum açısında da faydalıdır. Cilde çok faydaları vardır. Hem tüketebilirsiniz, hem de yüzünüze uygulayabilirsiniz. Saç ve göz sağlığına da faydaları vardır. Kolesterolün düzenlenmesinde gerçekten çok önemlidir. Kanserden korur. Kemik sağlığı açısında faydaları çoktur. Küçüklerin kesinlikle yemesi gereken, aynı zamanda ilerleyen yaşlarda kemik erimesi olan kişilerin de tüketmesi gereken bir meyvedir. Bir başka çilek türü olan altın çilek de aktarlarda satılmakta olup, sağlığa son derece faydaları vardır.