Karanfil Çiçeğinin Anlamı

Çok zarif bir çiçek olan karanfil, karanfillerden gelen bir bitkidir. Bazıları kokulu, bazıları ise kokusuz olarak üretilmektedir. Kokulu olanların son derece hoş bir kokusu vardır. Karanfiller, geniş arsalarda yetiştirilmektedir. Ayrıca, evlerimizde saksı içinde özellikle balkonlarımızda yetiştirebiliriz. Harika bir görüntü oluşturmaktadır saksıda yetişen karanfil çiçekleri.

Bu çiçeğin temel kökeni mersingiller familyasına uzanmaktadır. Anavatanı ılıman iklimli yerler, Filipinler ve Hindistan civarıdır. Akdeniz iklimi olan yerlerde de yetiştirilebilir. Bu sayede ülkemizde üretilebilmektedir. Karanfil çiçekçilik sektöründe son derece ilgi gören bir çiçektir. Hatta verilmesi en yaygın çiçek türlerinden biridir. Buket şeklinde hazırlandığında inanılmaz güzel duran bir çiçektir. Birçok rengi ile etkileyici bir çiçektir karanfil.

Kırmızı karanfil, sevgi, aşk, sıcaklık anlamlarına gelmektedir. Bir sevgi iletisi olarak kırmızı karanfil verilebilir. Beyaz karanfil ise masumiyet, saflık, temiz duygular anlamına gelmektedir. Pembe karanfil, samimiyet, sevgi ve şefkat anlamlarında kullanılmaktadır. Mor karanfil etkileyici özelliği ile dikkat çeker ve asalet, anlamlı, derin, asil bir sevgi anlamlarında kullanılmaktadır. Mor zaten asaletin rengidir ve birçok kraliyet simgesinde mor renk kullanılır. Sarı karanfil ise sıcaklık anlamına gelir. Aynı zamanda neşenin rengidir ve simgesidir.

Karanfillerde ebruli renkler de kullanılmaktadır. Bunlarla muhteşem aranjmanlar yapılmaktadır. Siz de hoş bir buket yaptırarak, mesajlı çiçeğinizi bu buketin içine ekletebilirsiniz. Harika bir hediye olacağına şüpheniz olmasın. Karanfil kültürümüzde de yeri olan simgesel bir çiçektir.