Salatalığın Faydaları Nelerdir?

İlkbahar ve yaz sofralarının vazgeçilmez sebzelerinden biridir salatalık. Salatalar için kesinlikle olmazsa olmazdır. Tek başına da tuzlanarak her zaman yenebilir. Küçük parçalar halinde hazırlanıp, yoğurtla ve kuru nane ile de cacık olarak lezzetli şekilde hazırlanabilir. Salatalık, hoş kokulu, harika tadı ile çok sevilen bir sebzedir. Ayrıca, düşük kalorisi ve tok tutan özelliği ile beslenme diyetlerinde önemli bir yeri vardır.

Salatalık tam bir vitamin deposudur. Tek başına birçok vitamini barındırır. B1, B2, B3, B5, B6, C, vitaminleri bulunur. Demir, folik asit, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko ve potasyum da bulunmaktadır salatalık içinde. Aynı zamanda, cilde de faydaları vardır. Hem tüketmek, hem de cilt üzerinde uygulamak çok sağlıklıdır. Salatalıkları dilimler halinde keserek yüzünüze uygulayabilirsiniz. Nemlendirme ve cildi besleme özelliği bulunmaktadır.

Bol miktarda su içermektedir salatalık. Bu anlamda, özellikle az su tüketen kişiler kesinlikle bolca salatalık tüketmelidir. Ülkemizde bolca yetişmektedir. Yetiştirilmesi de çok kolaydır. Bu nedenle, bolca tüketebilirsiniz.