Salatalığın Faydaları Saymakla Bitmez

Salatalık hemen hemen hepimizin sevdiği, ülkemizde gerçekten bolca yetişen bir sebze. Bahar ve yaz mevsiminde salatalık tüketmek son derece yerinde olur. Kendiniz mutlaka tüketin ve çocuklarınızın da bu fatydalı sebzeyi yemesini sağlayın. Öncelikle belirtelim, salatalık gerçekten mükemmel bir su deposudur. İçinde son derece yüksek su barındırmaktadır. Mideye asla dokunmaz ve bolca tüketebilirsiniz. Kalorisi de düşük olduğundan, diyet listelerinde bolca yeri olan bir gıdadır. Lifli yapısı ve bol su içermesi midenin tok kalmasını da sağlar.

Salatalık son derece önemli B vitamini deposudur. B vitamini eksikliği asabiyetten unutkanlığa kadar birçok rahatsızlığın nedenidir. Bu eksikliği salatalık tüketerek de pekiala giderebilirsiniz. Su kaybı yaşayanlar, örneğin bolca terleyenler için salatalık mükemmel bir sebzedir. K vitamini açısından da son derece zengin olduğundan, bu vitaminin eksikliği çekenler de tüketebilirler.

Salatalık göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Cilt sağlığı için çok faydalıdır. Kabuklarını cildinize sürebilirsiniz. Salatalık maskesi yapabilirsiniz. Kalp sağlığının korunması da da etkilidir. Nefes tazeler ve ağız kokusunun giderilmesinde yardımcı olur. Zihnin gelişmesinde ve unutkanlık için de gerçekten etkilidir. Son derece etkili bir idrar söktürücüdür. Mide ve bağırsak sisteminin sağlıklı şekilde çalışmasında gerçekten etkisi büyüktür.

Ülkemizde bolca yetişen ve gerçekten uygun fiyatlara satılan salatalığı bolca alarak tüketmelisiniz. Salatalarınızda, cacıklarınızda kullanın. Çiğ olarak da tek başına tüketebilirsiniz. Kısıra gibi tariflerinize de mutlaka ekleyin.